Proxy w SEO

Proxy w SEO

Czym są serwery proxy? Do Czego są wykorzystywane?

W pracy SEOwca na co dzień potrzbne są proxy do wszelkiego rodzaju działań. Serwer proxy to tak zwany „pośrednik” między naszym komputerem, a serwerem docelowym. W zależności od rodzaju serwera proxy otrzymujemy różną funkcjonalność, tj:

  1. Proxy Anonimowe – są to proxy które nie przekazują naszego rzeczywistego ip, służą do wykonywania anonimowych czynności w internecie np. rejestracji w serwisach www
  2. Proxy pod Google – są to proxy które poprawnie wykonują zapytania w wyszukwiarce Google, służą do masowego wyciągania adresów url z wyszukiwarki, a także sprawdzania pozycji dla konkretnych słów kluczowych

database-1954920_1920

Proxy publiczne

Proxy publiczne to serwery, które dostępne są ogólnodostępnej sieci, najczęściej są serwerami, które nie są bezpiecznie skonfigurowane – dzięki błędom w konfiguracji korzystać z nich może każdy.

Mogą być to serwery różnego typu: HTTP, HTTPS, SOCKS.

Proxy HTTP to najbardziej powszechny typ proxy, który dzieli się na 3 podtypy:
– transparentne – przekazuje informację o rzeczywistym IP
– anonimowe – z reguły nie przekazują informacji o prawdziwym IP, ale w każdej chwili mogą stać się transparentne
– elite – nigdy nie przekazują informacji o rzeczywistym IP, dzięki czemu zapewniają całkowitą anonimowość

Proxy HTTPS służą do przesyłania poufnych danych ponieważ w trakcie przesyłania dane te są szyfrowane. Przez szyfrowanie nie ma możliwości sprawdzenia jakie dane są przesyłane, więc proxy tego typu nie za bardzo nadają się do ukrywania rzeczywistego adresu IP i anonimowiści w sieci.

Proxy SOCKS są obecnie najbardziej zaawansowanym protokołem przesyłu danych. Istnieją dwie wersje tego protokołu – Socks 4 i Socks 5. Połączenie przez proxy Socks nie przekazuje rzeczywistego IP użytkownika tylko IP proxy.

Proxy publiczne można zbierać samemu, istnieją do tego odpowiednie programy np. ScrapeBox którym możemy pobierać proxy z podanych adresów, a następnie testować te proxy. W proxy publiczne można się również zaopatrzyć np. kupując dostęp do API w proxymarket lub proxygen gdzie będą te proxy czasowo wymieniane.

Proxy publiczne w SEO wykorzystuje się głównie do harvestu czyli masowego wyciągania linków z wyszukiwarek internetowych przy pomocy dedykowanego oprogramowania. Google stara się z tym walczyć: częsta / duża ilość zapytań w krótkim czasie powodują pojawienie się zabezpieczenia typu reCaptcha2. Do prawidłowego harvestowania koniecznie jest zatem wykorzystywanie proxy w odpowiednich ilościach, aby na skutek zablokowania jednego z proxy (wyświetlenie reCatcha2) resztę zapytań obsłużyły inne serwery proxy.

Za pomocą proxy publicznych można też z powodzeniem sprawdzać pozycje stron internetowych w wyszukiwarkach np. za pomocą oprogramowania stat4seo. Pod sprawdzanie pozycji mogę śmiało polecić proxy z tego ogłoszenia link ponieważ działają naprawę niezawodnie.

Proxy prywatne

Są to proxy których konfiguracja umożliwia korzystanie wyłącznie po autoryzacji użytkowanika np za pomocą adresu IP, lub loginu i hasła. Prywatne proxy w SEO wykorzystywane są przede wszystkim do anonimowej rejestracji na stronach internetowych oraz umieszczania postów, wpisów, komentarzy za pomocą specjalnego oprogramowania.
Prywatne proxy mogą być również wykorzystywane do sprawdzania pozycji np. w stat4seo oraz w wielu innych zastosowaniach gdzie chcemy ukryć naszego IP.

Jeśli chodzi o proxy prywatne to mogę polecić dwóch sprawdzonych dostawców – Buyproxies.org (lokalizacja proxy EU oraz USA) oraz SEOlite.pl (polskie proxy)

tagi: polskie proxy, serwer proxy, prywatne proxy, private proxy, polskie serwery proxy, adresy prywatne, proxy pl, ukrywanie proxy, anonimowe proxy

Sebastian Matysik

Sebastian Matysik

Właściciel Agencji SEO LevelRank i systemu indeksacji linków RankIndexer.win. Na co dzień zajmuje się realizacją kampanii SEO klientów oraz wdrażaniem autorskich rozwiązań w pozycjonowaniu stron afiliacyjnych na mocno konkurencyjne frazy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *